top of page
  • Yazarın fotoğrafımika

Hindistan cevizi yağınız gerçekten "cruelty free" mi?

Son yılların en iyi çıkış yapan ürünlerinden birisi hindistan cevizi yağı olsa gerek. Hem harici kullanımda, hem pişirmede sayısız faydasından söz ediliyor. Peki bu popüler ürün gerçekten bu kadar mükemmel mi?


Hindistan cevizi yağı gerçekten mucize mi?
Hindistan cevizi yağı gerçekten mucize mi?

Son yılların en iyi çıkış yapan ürünlerinden birisi hindistan cevizi yağı olsa gerek. Kozmetik ve bakım ürünlerinde olsun, yiyeceklerimizde olsun hindistan cevizi olmadan şuradan şuraya gitmiyoruz. Kahvemize bile girdi! Hatta evcil hayvanlarımızın sağlığı için bile sayısız faydasından söz ediliyor.


Hindistan cevizi yağının bu şöhreti haksız da değil elbette. Proteinler ve doymuş yağlardan zengin olan, antioksidanı bol bu bitkisel yağ şu sıralar pek popüler olan ketojenik diyetlerin gözdesi. Yüksek ısıda pişirmek için uygun olan yağ, lorik asitten zengin olduğu için HDL’yi yükselttiği ve bunun da kalp hastalıkları riskini düşürdüğü düşünülüyor.


İçeriğindeki yüksek protein, yağ ve antioksidanın yanı sıra hindistan cevizi yağının yüksek anti-bakteriyel ve anti-mikrobiyal özellikleri olabileceği belirtiliyor. Cilt tarafından kolayca emildiği, müthiş nemlendirdiği için saç, cilt ve vücut bakım ürünlerinin de vazgeçilmezi oldu.


Peki buraya kadar her şey gerçek olamayacak kadar güzel değil mi? Bizce öyle 😊


Hadi biraz da dedikodusunu yapalım bu muhteşem yağın 😈 ….


Yüz yerinde saç ve vücutta kullanmak daha iyi Her şeyden önce hindistan cevizi yağı yüksek oranda komedojenik. Yani yüzünüze sürdüğünüz taktirde gözeneklerinizin tıkanmasına ve dolayısıyla siyah nokta oluşumuna ve bazı ciltlerde sivilce oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle sadece eğer çok kuru, yıpranmış veya pul pul bir cilde sahip kişilerin cildi için faydalı olabilir. Ya da mutlaka yüz için kullanılacaksa temizlik amacı kullanılıp hemen akabinde su ile iyice temizlemek iyi bir fikir olabilir. Ancak bizim önerimiz hindistan cevizi yağını saç ve vücutta kullanmak ve cilt için aynı derecede etkili jojoba, üzüm çekirdeği, avokado hatta argan gibi yağları tercih etmek olacaktır.


Biz de mika for earth ürünlerini geliştirirken hindistan cevizi yağının muhteşem faydalarından en sevilen ürünlerimizden ikisi olan katı nemlendirici ( body bar) ve dudak nemlendiricimizin formüllerinde istifade ediyoruz.


Hindistan cevizi yağınız “cruelty free” mi?


Güneydoğu Asya'da Domuz Kuyruklu Makaklar hindistan cevizi hasadı için tutsak ediliyorlar.
Güneydoğu Asya'da Domuz Kuyruklu Makaklar hindistan cevizi hasadı için tutsak ediliyorlar.

Hindistan cevizi yağı malum vegan, e hayvanlar üzerinde test edilecek hali de yok. Peki yine bu ürün “zulümlü” olabilir mi?


Evet ne yazık ki olabilir ☹


Dünyanın bazı bölgelerinde – özellikle Güneydoğu Asya’da- , domuz kuyruklu makaklar, hindistancevizi hasadı için kasıtlı olarak yetiştiriliyor ve genellikle cezalandırılarak eğitiliyor. Bu maymunlar sürekli "bakıcılarına" bağımlı bir şekilde yaşıyor ve topladıkları hindistancevizi yemelerine izin verilmiyor. PETA görüntülerine göre bu maymunlar çalışmadıkları sırada, genellikle zincirlenmiş olarak tutuluyor ve hareket etmeleri için çok küçük kafeslerde taşınıyorlar. Bir çoğunun ise henüz bebekken kaçırılmış olabileceği belirtiliyor.


Vicdanlı tüketicilerin daha bilinçli tercihler yapmasına yardımcı olmak için Animal Place Hindistan cevizi yağı veya Hindistan cevizi yağı içeren ürün üreticilerinin bir kısmına ulaşmış ve toplama sırasında maymun kullanmayan etik markaları listelemiş.


Biz de ürünlerimizde kullandığımız hindistan cevizi yağının Afrika kaynaklı olmasını tercih ediyoruz. Tüm hammaddelerimizin üretiminde hiçbir hayvanın acı çekmediğinden emin olmak için sıklıkla bilgilerimizi güncellemeye ve gerekirse formüllerimizi buna göre değiştirmeye çalışıyoruz. Çünkü bize göre herhangi bir hayvanın vücudunun, bir ürününün sömürüldüğü veya herhangi bir hayvanın tutsak olduğu hiçbir ürün cruelty free ve vegan olamaz ve bizim güzelliğimiz için başka bir canlı bedel ödememeli.


留言


bottom of page