top of page
  • Yazarın fotoğrafımika

Kuru ciltler için doğal bakım ipuçları


Eğer gözenekleriniz küçükse, cildiniz kolayca pul pul oluyorsa, erken yaşta ince çizgiler görünür olduysa, ince dokulu, narin, inceyse ve kolay kırışıyorsa, kırık damarlara yatkınsa kuru cilt tipine sahipsiniz demektir.


Klinik Aromaterapist ve Uçucu yağ terapisti Deanna Russel kuru ciltler için en uygun uçucu yağların havuç tohumu, papatya, günlük, sardunya, neroli, sandal ağacı ve lavanta olduğunu belirtiyor. Russel’a göre bu uçucu yağlar jojoba, tatlı badem, avokado, kayısı çekirdeği, susam tohumu yağlarına damlatılarak kullanılabilir.


Ayrıca çuha çiçeği yağı, aynısefa bitkisel yağ infüzyonu, neroli hidrosolü ve aloe de kuru ciltler için şifa niteliğinde doğal ürünler.


Kuru cilde sahip olanlar krem bazlı ya da yağ ile temizleme yöntemlerini tercih etmeliler. Maske olarak nemlendiricili yumuşak killer, tonik olarak ise gül veya lavanta suyu doğru bir tercih olur. Nemlendirmede ise su bazlı güçlü nemlendiriciler ve yukarıda bahsettiğimiz yağlar tercih edilmeli.


Ayrıca mika’nın sizin için hazırladığı listelerdeki vegan ve hayvan dostu markalardan kuru ciltler için uygun olanları seçerek doğal bakımın keyfini çıkarabilirsiniz.


Comentários


bottom of page