• mika

Pet Deprem Çantası

Bugün İstanbul’da gerçekleşen deprem hepimizi çok korkuttu. Hepimiz yeniden almamız gereken önlemleri düşünmeye başladık. Sosyal medyada deprem çantasının içinde neler olması gerektiğine dair paylaşımlar yeniden dolaşmaya başladı bile. Peki ya evde birlikte yaşadığımız hayvan dostlarımız? Deprem çantanıza onlar için neler koyacaksınız?Deprem anında evde dört ayaklı can dostları ile yaşayanlar belki de kendilerinden önce onların güvenliğini düşünür.

Bugün İstanbul’da gerçekleşen deprem hepimizi çok korkuttu. Aslında hep bildiğimiz ama görmezden geldiğimi gerçek tokat gibi yüzümüze çarptı. Şiddetli ve – neyse ki- kısa süren sarsıntının ardından -bir sonraki gelmesi muhtemel daha şiddetli sarsıntıdan kaçınmak için mi yoksa sakinleşmek için mi bilinmez- hepimiz kendimizi dışarı attık.


Sokaklarda ise beni en mutlu eden görüntü sadece köpek sahiplerinin yanlarına patili çocuklarını almış olmaları değil; belki onlarca insanın kedilerini de case'lerine koyarak yanlarında taşımalarıydı. Elbette 4 ayaklı evlatları olanlar bilir böyle durumlarda belki kendinizden önce canlarından sorumlu olduğunuz o güzellikleri güvene almak istersiniz.


Birkaç saat sokakta geçirip, kaderimize razı tıpış tıpış eve döndük ama herhalde hepimiz almamız gereken önlemleri düşünmeye başladık. Sosyal medyada deprem çantasının içinde neler olması gerektiğine dair paylaşımlar yeniden dolaşmaya başladı bile. Ben de gece bir sarsıntı olur da kendimi dışarı atmam gerekir mi diye bir çanta hazırladım elbet. Ama bu öğlen ki kadar hazırlıksız yakalanmamak için kedilerimi ve köpeğimi de düşündüm. Tabi ki kendimi kurtarırken çocuklarımı da evde bırakmayacaktım.


Çantamı hazırlarken kedi ve köpekler için yaptığım hazırlıkları da paylaşmak istedim. Hayvan dostlarına bir fikir verecek; hatta onların da katkıları ile eminim çok daha etkili bir hale gelecektir.


Eğer kedilerle yaşıyorsanız az çok bilirsiniz; bir korku ve stres durumunda kediler gerçekten çok kestirilebilir değiller. Sarsıntı halinde bir deliğe girebilirler ve muhtemelen çağırdığınızda gelmeyeceklerdir. Bunun için onları tutup çıkarmanız gerekebilir. Bu durumda size zarar vermelerini istemezseniz ilk iş hemen şimdi tırnaklarını kesin 😊


Acil durumda kediniz ve küçük ırk köpeğinizi taşımak için sırt çantası pratik olacaktır.

Elinizde kendi çantanızda olacağınız düşünüldüğünde deprem halinde kedinizi alıp çıkmak için sırta ya da omuza takılabilen yumuşak bir kedi çantası sert pet case’lerinden çok daha kullanışlı olacaktır. Aynı şey küçük ırk köpek ebeveynleri için de geçerli.


Deprem çantanıza bir iki poşet mama ve bir buzdolabı poşeti içinde kuru mama ekleyebilirsiniz. Ayrıca hayvanlarınız için bir küçük şişe su ve katlanabilir su/mama kapları kullanışlı olacaktır. Bu mama kaplarının farklı boyutları mevcut.

Kedilerin muhtemelen dışarıda çok stres olacaklarını düşündüğüm için ben onları sakinleştiren kedi otu spreyinin küçük boy olanını da çantama ekledim.


Şiddetli bir deprem halinde uzun süre dışarıda kalma riskine karşın kedileriniz için tasma ve hatta üzerinde telefon numaranızın olduğu bir tag iyi bir fikir olacaktır. Köpeğinizin zaten bir tasması ve tagi olduğunu varsayıyorum 😊Kış aylarıysa bir kazak ya da çantasının içine koyacağınız bir battaniye üşümesini engeller.

Deprem çantasına zaten ilk yardım malzemeleri koyduğunuzu varsayıyorum. Ancak kediniz ve köpeğiniz için de ufak tefek yaralar ve patilerde oluşacak tahrişler için merhem ve tentür bulundurmanız faydalı olabilir.


Kedi otu spreyi çanta içinde strese giren kedileri sakinleştirecektir.


Ve yine uzun süre dışarıda kalmaları riskine karşın ense damlası, pire tasması ya da pireleri uzak tutacak solüsyonları çantamızda tutmamız hem bizim hem de canlarımızın konforu için iyi bir fikir olabilir.


Tıpkı kendi kimliklerimizi aldığımız gibi ev hayvanlarımızın pet pasaportlarını da yanımıza almalıyız.


#istanbuldepremi #depremcantasi #petdepremcantasi #hayvanlaricindepremcantasi


Sevkiyat & İadeler

Üyelik Sözleşmesi 

Kişisel verilerin korunması

Gizlilik ve güvenlik 

© 2017 mika for earth- her hakkı saklıdır.