• mika

Muhteşem kokarken doğa ve hayvanları da koruyun.

Zulümsüz, hayvan ve doğa dostu parfüm ve roll-on'lar için haydi listemize
Yaz geldi havalar ısındı. Tabii tatil için çok mutluyuz ama 3 ayını deniz kıyısında tatilde geçiren mutlu azınlıktan değil de toplu taşımalarla yaz sıcağında işe giden az mutlu azınlıktansanız 😊 yazın dez avantajlarını da sonuna kadar yaşıyorsunuzdur… Evet “ter kokusu”.


Ama hayır! Size ter kokusuna karşı alabileceğiniz bir dizi önlem saymayacağız. Bunun için yapılacak şey belli: duş al ve roll on sür! Reklamlarda dönen o malum ancak hayvanlar üzerinde test yapan deodorant kullanmamanız için de size- her zamanki gibi- hayvan dostu parfum ve roll on’ları sıralayacağız.


Bildiğimiz üzere bu ürünler temelde ikiye ayrılıyor denilebilir: doğal kokuları ile güzel kokmamızı sağlayanlar ve kokusuz olup sadece kötü kokmamızı engelleyenler 😊


Neden Güzel Kokmak İstiyoruz?

Evrimağacı.org’a göre güzel kokular sürünmemizin nedeni insanın sosyokültürel evriminde gizli. Buna göre doğal kokuları kullanma eğilimi muhtemelen eski toplumlarda bir “moda” olarak başlamış; ve günümüze kadar aktarılmış. Sanırız bu modanın yaygınlaşmasında kokunun duygularımız üzerindeki etkileri de belirleyici olmuştur. Yapılan çalışmalar farklı aromaterapik kokuların beynin aktivitesini farklı şekilde etkilediği araştırma sonuçları ile göstermiş.


Yoksa bıraksak da kendimiz gibi mi koksak?

Öte yandan halen kendi öz kokumuz, bir hayvan olduğumuzu ispatlar şekilde işe yararmış. Karşıt cins, bir bireyin yapay kokusunu her ne kadar çekici bulsa da, asıl cinsel uyarılmayı kişinin kendi kokusu ve feromonlar ile sağlıyormuş.


Bu noktada çevrenizi nasıl etkilemek istediğinize siz karar verirken biz size hem ter kokusunu önleyecek roll on’ların hem de parfümlerin hayvan dostu olan markalarını sıralayalım 😊

Hayvanlar üzerinde test yapmayan Essence markası uygun fiyatları ile de göz dolduruyor. Watsons, Gratis, EveShop gibi zincir mağazalardan satın alınabilir.

Kiss my Face'in kokusuz iz yapmayan deodorantlarını internet üzerinden satın alabilirsiniz.


Lavera'nın doğal kokulara sahip parfümleri hem organik hem de vegan. Internet üzerinden satın alınabilir.


Hem vegan hem organik Alman markası Sante'nin roll-on'larını internet üzerinden satın alabilirsiniz.


Doğal kokularla üretilmiş Schmidt's deodorantları online mağazalarda bulabilirsiniz.
Pull and bear parfümleri de hayvan dostu!


Bershka'nın parfümleri de zulümsüz.H&M'in kozmetikleri de hayvan dostu.

© 2017 mika for earth