• mika

Ev hayvanlarınız için de teknolojiden faydalanınKimi büyük şirketler kimi küçük start-up’lar olmak üzere ev hayvanı sahiplerinin ihtiyaçlarına çözüm bulmak için basit elektrikli cihazlardan nesnelerin internetine “teknolojik” bir çok araç bulunuyor. Kimi gerçekten tam da ihtiyacım bu dedirtirken kimisi de “çok mu lazım” hissi yaratıyor:

Evcil Hayvan Takibi:


Hareketli bir köpeğiniz ya da dışarı çıkan bir kediniz varsa eminiz gözden kaybolması ya da gidip de gelmemesi önemli endişelerinizden birisidir. Neyse ki teknoloji gelişti ve imdadımıza koştu. Farklı ebatlarda, her bütçeye uygun türlü çeşitli takip cihazı ile hayvanınızın nerede olduğunu takip etmek mümkün hale geldi.


Hareketli bir köpeğiniz ya da dışarı çıkan bir kediniz varsa eminiz gözden kaybolması ya da gidip de gelmemesi önemli endişelerinizden birisidir. Buna tasmalarına adres telefon numarası yazarak çözüm bulunmaya çalışılsa da pek sonuç alınamadı. Çip uygulaması ise hem yeterince yaygınlaşmadığı hem de hayvanın veterinere götürülerek çipin okutulması gerektiği için pet sahiplerine yardımcı olamadı.Neyse ki teknoloji gelişti ve imdadımıza koştu. Farklı ebatlarda, her bütçeye uygun türlü çeşitli takip cihazı ile hayvanınızın nerede olduğunu takip etmek mümkün hale geldi.

Bunlardan bizce en dikkate değeri Türkiye’den çıkmış bir girişm olan Koala. Dünyanın en küçük pet takip cihazı olduğu iddiasında bulunan Koala 4 ayaklı dostunuz belirlediğiniz güvenli mesafenin dışına çıkarsa cep telefonunuza sesli uyarı bildirimi gönderiyor. Böylelikle hızlı müdahele imkanı sağlayarak kayıpların önüne geçilmesine yardımcı oluyor. Eğer Koala'dan sinyal alamazsanız, Koalasmart mobil uygulaması, evcil hayvanınızdan en son sinyal alınan konum ve zamanı harita ekranında gösteriyor. Kayıp evcil hayvanınız bir başka Koala kullanıcısının kapsama ağına girdiği zaman, kayıp petinizin güncel GPS konumunu haritada görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca Koala kullanıcısının yakınından uygulamada kayıp işaretlenmiş bir pet geçerse kullanıcı sesli bir bildirim alır. Kayıp ilan detayını görüntüleyerek kayıp sahibini tek tuşla arayabilir. Böylece sadece kendi petinizi değil diğer hayvandostlarının kedi ve köpeklerini de koruyabilirsiniz. Koala ayrıca var olan tasmaya takılabiliyor. Koalasmart uygulamasını indiren herkes de kayıp bir hayvanın bulunmasına destek olabiliyor. Şubat ayında piyasada olacak ürün için şu anda çok uygun fiyata ön sipariş verilebiliyor.


V-pati’nin takip cihazı suya ve toza da dayanıklı.

Bir başka uygulama da V-Pati. Vodafone’un Alcatel ile ortaklaşa çalışmasında da güvenli bölge alarmları oluşturulabiliyor ve ev hayvanınızı takip edebiliyorsunuz. V-pati’Nin takip cihazı suya ve toza da dayanıklı. Başlangıç için V- Yaşam tarifesini de almanız ve kayıt olmanız gerekiyor. Takip cihazı ise V yaşam tarifesine ek ayda 48 lira.


Mytag isimli marka ise çipi bir hizmetle birleştirmiş. Hayvanlar için mikroçipli tasma künyesi üretmiş. Üzerinde “kayboldum” yazan ve NFC teknolojisi ile çalışan künye Evcil Hayvanınızın bulunması durumunda bulan kişinin mytag e bildirim yapması ile beraber, evcil dostunuzun bulunduğu yer, bulan kişinin iletişim detaylarını ve IP ve/veya GPS konum bilgilerini anında telefonunuza SMS olarak gönderiyor. Evcil hayvanı bulanlar 7/24 ücretsiz Mytag müşteri hizmet numarasından ulaşabiliyorlar. Mytag ayrıca evcil hayvanınızı bulan kişilere sizin adınıza teşekkür hediyesi gönderiyor. Mytag’in avantajı telefon ve adres gibi kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmanızı gerektirmemesi. Dezavantajı ise hayvanınızın birisi tarafından bulunmuş olmasını gerektirmesi ve sürecin işlemesi için bulan kişilerin harekete geçmesini gerektiriyor olması. 72 lira civarındaki fiyatı uygun görünse de daha uygun fiyata GPS takip cihazları olduğu için bir dezavantaj oluşturuyor.Örneğin Vipfoni Kedi ve Köpekler İçin Tasma Gps'i gibi. Farklı renkleri bulunan cihazın ücretsiz uygulamasını indirerek kedi ve köpeğinizi takip edebiliorsunuz. Fiyatını da 70 liranın altında bulmak mümkün.


Yine hayvanlara özel üretilmemiş araba, çocuk, yaşlı ve petler de kullanımı ön görülen başka takip cihazları da var. Ancak ihtiyaca özel olması ve en önemlisi ergonomic açısından hayvanlar için üretilmiş olanları tercih etmekte fayda görüyoruz.


Mama Kapları


Mama kabında teknoloji de neyin nesi mi diyorsunuz? Sağlıklı bir cam ya da seramik kap olsun yeter değil mi? Peki ya evde birden fazla hayvanınız varsa. Köpeğiniz kedinizin mamasını, diyet mama yemesi gereken kediniz zayıf kedinizin mamasını yiyorsa?Evde birden çok can varsa ve aynı mamayı yememeleri gerekiyorsa ev sahipleri ne yapacağını şaşırır. Çünkü takip etmek de engellemek de imkansız gibi bir şeydir. Wireless Whiskers AutoDiet Pet Feeder’I tam da bu ihtiyaçlar için yapmışlar. Mama kabı ile birlikte hayvanların tasmasına takılacak 2 rozet ile birlikte geliyor. Sensör içeren bu rozetler sayesinde mama sadece ilgili pet için açılıyor 😊 Ustelik de her bir hayvanı kendi ismi ile karşılıyor 😊 Türkiye’de şu an satışta yok ancak yurtdışından getirilebiliyor. Farklı 150 USD civarında.Evde tek bir tane doymak bilmeyen tontiş kediniz ya da tosun köpeğiniz varsa ve mamasını birden bitirmesin istiyorsanız yada evde bir süre yalnız kalacaksa Pawise zaman ayarlı mama kaplarını tercih edebilirsiniz. Fiyatları 80 lira ile 120 lira arasında değişiyor.

Benzer şekilde Pet-U Otomatik Mama Kabı Seti de günlük dört öğün şeklinde programlanabiliyor ve mama miktarını ayarlıyor. Ses kaydı ile kedinizi ya da köpeğinizi mamaya çağırabiliyor da 😊


Otomatik su kapları ise ne kadar sofistike olduklarına bağlı olarak suyu filtreleyerek ya da oksijenle temizliyor ve evdeki hayvanlarınız için sürekli akan, temiz ve taze su sağlıyor. Özellikle kedilerde az su içmeye bağlı böbrek rahatsızlıkları riskini düşürdüğü için otomatik su kapları veterinerler tarafından da öneriliyor.


Bunların dışında henüz çok yaygınlaşmamış ve Türkiye’de satışta olmasa da iFetch gibi köpeğinizin kendi kendisine top atma oynayabileceği cihazlar, kedinizle çift yönlü görüntülü ve sesli görüşme yapabileceğiniz kamera sistemleri ( bu bize biraz para tuzağı gibi geldi siz yine Facetime ile idare edin) de can dostum için lüksten kaçmam diyenler için seçenek oluşturuyor.

Sevkiyat & İadeler

Üyelik Sözleşmesi 

Kişisel verilerin korunması

Gizlilik ve güvenlik 

© 2017 mika for earth- her hakkı saklıdır.